Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Każdy człowiek wie, że Rzym jest stolicą Włoch. To piękne i stare miasto. Bardzo stare, ponieważ na każdym kroku możemy spotkać starożytne świątynie lub ich ruiny.

Koloseum i Watykan — czyli must see

Wybierając się do Rzymu, na pewno zechcemy odwiedzić kilka miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście jest Koloseum. To tam za czasów Imperium odbywały się Igrzyska. Możemy kupić bilet i wejść do środka. Tym samym będziemy poniekąd przekraczać granicę czasu. Oczyma wyobraźni możemy znaleźć się w czasach wielkich cesarzy i pierwszych chrześcijan. Możemy patrzeć na ogromną arenę i widownię i spróbować wyobrazić sobie walki gladiatorów, lwy wypuszczane z podziemi czy wiwatujący tłum. Robi to na każdym niesamowite wrażenie. Kolejnym ważnym turystycznie miejscem jest Watykan. Oficjalnie jest to inne państwo, ale znajduje się niemal w centrum Rzymu. Wystarczy po prostu przekroczyć bramy. Tam czeka na nas inny świat niż ten z okresu Imperium, ale równie interesujący. To okres świetności i panowania papieży. Czas, gdy powstawała Kaplica Sykstyńska. Freski wyszły spod ręki wielkiego mistrza pędzla – Michała Anioła. Stworzenie Adama jest jednym z najczęściej przytaczanych fragmentów ze wszystkich fresków. Jednak nie jest on jedynym. Cała kaplica jest udekorowana malowidłami z Biblii. Istne arcydzieło.

Miasto urokliwych uliczek

W Rzymie warto się zgubić. Po prostu znaleźć czas na to, aby schować mapę i poczuć klimat tego miasta. Taki rodzaj zwiedzania może okazać się dla nas najfajniejszy. Dzięki temu, że zboczymy z utartych szlaków i turystycznych deptaków, odkryjemy inny Rzym. Miasto, gdzie w urokliwych zaułkach, kryją się malutkie kawiarenki. Tam będziemy mogli przycupnąć na chwilę, odpocząć i wypić włoskie espresso. Plotki głoszą, że przeciętny Włoch wypija każdego dnia co najmniej 5 filiżanek tego napoju bogów. Jeśli natrafimy na tawernę lub restaurację, to będziemy mogli rozkoszować się smakiem tradycyjnie zrobionych makaronów. Włosi znają tysiące wariacji na ich temat. Możemy zamówić tradycyjne spaghetti bolognese, ravioli lub lasagne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie na darmo mówi się przecież, że włoska kuchnia jest jedną z najlepszych na świecie. Wszystko pachnie tu świeżymi ziołami i smakuje wybornymi serami. Do każdego obiadu obowiązkowo trzeba zamówić wino. Na Półwyspie Apenińskim jest wiele winnic, które produkują świetnej jakości wino. Jest ono spożywane na miejscu, ale także eksportowane na cały świat.