Włochy – przewodnik kulinarny

Kuchnia włoska znacząco różni się od polskiej – nie oznacza to jednak bynajmniej, że nasi rodacy we Włoszech nie potrafią się odnaleźć. Wręcz przeciwnie – przecież wszyscy kochamy makarony czy pizze, które można popić lekkim winem i zagryźć oliwką. Dzisiaj sprawdzamy, jakie są najbardziej popularne dania kuchni włoskiej.

Pizza

Włoska pizzaNie mogło się obyć bez tego klasyka – pizza pochodzi z Neapolu i to właśnie do tego miasta polecamy się wybrać w poszukiwaniu oryginalnej włoskiej pizzy. Włochy jednak stawiają na mniejszą ilość dodatków niż w Polsce. Oryginalna pizza z Neapolu przyrządzana jest na cieniutkim cieście z niewielką ilością dodatków. Używa się do niej pomidorów specjalnej odmiany – jest to San Marzaony, uprawiana na zboczach Wezuwiusza. Na pizzę kładzie się również mozzarellę z mleka bawolego, a następnie wypieka się w glinianym piecu opalanym drewnem.

Makarony

Włochy to, oprócz pizzy, również makarony. Wszelkiego rodzaju, różnych kształtów i rozmiarów, podawane z przeróżnymi, coraz bardziej wymyślnymi dodatkami – łączy je jednak to, że są ugotowane al dente oraz posypane solidną ilością parmezanu. Najpopularniejszy jest oczywiście makaron z sosem bolońskim – ten tradycyjny jest gotowany nawet przez kilkadziesiąt godzin na wolnym ogniu! Popularne są również makarony podawane z owocami morza (zazwyczaj z mulami) czy też spaghetti carbonara – makaron spaghetti z jajkiem, czosnkiem i pancettą.

Cannelloni

Mówiąc o makaronach, nie sposób nie wspomnieć o cannelloni, czyli charakterystycznych grubych rurkach, nadziewanych różnego rodzaju sosami. Ten rodzaj makaronu został wynaleziony w dziewiętnastym wieku przez Nicola Federico. Kucharz ten stał się słynny w całych Włoszech, a do restauracji, w której pracował i gdzie podawał cannelloni, ustawiały się ogromne kolejki właściwie każdego dnia. Oryginalnie cannelloni było nadziewane mięsem mielonym gotowanym w gęstym, pomidorowym sosie – nadzienie do cannelloni właściwie jest podobne do sosu bolognese, jednak zdecydowanie warto go spróbować również w tej wersji!

Gnocchi

Te malutkie kluseczki również zna właściwie każdy, bo Włochy słyną także z nich. Gnocchi wyrabiane są z jajek, mąki pszennej, ziemniaków i sera. Podawane są zazwyczaj z gęstymi, zawiesistymi sosami na bazie śmietanki czy sera, zatem jest to prawdziwa bomba kaloryczna. Dodatkowo, jak właściwie do wszystkich typowo włoskich potraw, zazwyczaj podaje się do nich pasujące wino – zapewniamy jednak, że raz na jakiś czas warto zgrzeszyć!