Wieczne miasto Rzym

Rzym to zdecydowanie miejsce nie dla leniuchów. Jest tam tyle cudownych miejsc do zobaczenia, że szkoda by było siedzieć w jednym miejscu. Rzym leży na zachodnim skraju środkowej Italii, nad rzeką Tyber. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie i największą atrakcją turystyczną Włoch.

Głównym i niewątpliwie najważniejszym powodem przyjazdu do Rzymu są zabytki. Wieczne Miasto do prawdziwe muzeum pod gołym niebem.

Sztandarowym punktem w zwiedzaniu Rzymu jest Koloseum. Ten ogromny amfiteatr od setek lat jest znakiem rozpoznawczym miasta i cały czas przyciąga rzesze turystów. Mimo, że pozostał jedynie szkielet budowli, to i tak robi wielkie wrażenie. Odbywały się tam walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami, bitwy i spektakle. Widoczne są dwupiętrowe podziemia, w których rzymgladiatorzy i zwierzęta byli trzymani przed wypuszczeniem na arenę.

Na Placu hiszpańskim znajdują się najsławniejsze schody świata. Schody Hiszpańskie to 138 stopni, szerokie w swojej podstawie, zwężają się ku górze, co nadaje niesamowity wygląd. W centrum Placu Hiszpańskiego, przed schodami stoi barokowa fontanna przedstawiająca podtopiony statek, przez którego burty przelewa się woda. W niewielkiej odległości znajduje się słynna fontanna di Trevi. Ta barokowa fontanna ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa.

Zgodnie z legendą moneta wrzucona do tej fontanny zapewni powrót do Wiecznego Miasta.

Panteon to najlepiej zachowany antyczny budynek Rzymu. Panteon poświęcony był bóstwom planetarnym, oraz ówcześnie panującemu cesarzowi. We wnętrzu zobaczymy marmury, rzeźby, obrazy i nagrobki. Znajdujący się na terenie Rzymu Watykan to najmniejsze państwo świata. To miejsce szczególne dla katolików, a szczególnie Polaków. To tutaj żył i został pochowany Jan Paweł II. Znajdują się tutaj również szczątki wielu innych papieży, świętych i znaczących postaci kościoła. Kaplica Sykstyńska to najbardziej popularna część tego miejsca. Jedna z najpiękniejszych kaplic Wiecznego Miasta.

Ale Rzym to nie tylko zwiedzanie. Będąc w tym miejscu nie sposób nie skosztować pysznej kuchni włoskiej.

Makarony pod różną postacią, czy wspaniała pizza to sztandarowe dania włoskie, których smak nie ma sobie równych. To samo dotyczy kawy. Jest pyszna, aromatyczna, podawana na wiele sposobów. Każdy powinien odwiedzić to szczególne miejsce jakim jest Rzym. Wystarczy wsiąść w samolot i w ciągu 2 godzin znajdziemy się w zupełnie innej rzeczywistości.