Szczecin – miasto wody i zieleni

Jeśli mamy ochotę odwiedzić stolicę województwa zachodniopomorskiego, to warto to zrobić jak najszybciej. Szczecin zadziwi nas swoją nowoczesnością, ale także troską o przyrodę.

Szczecin – wita w swoich skromnych progach

Można powiedzieć, że Szczecin nie klasyfikuje się zbyt wysoko na liście miast do zwiedzenia. Nawet sami Polacy dość często pomijają go i wybierają inne miasta, gdzie spędzają weekend lub dłuższe wolne. Jednak to spory błąd. Szczecin bowiem ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Oczywiście warto wybrać się na szczeciński Rynek Sienny, gdzie będziemy mogli podziwiać urokliwe kamienice. Niezwykle prezentują się one po zachodzie słońca, gdy włączane są latarnie uliczne. Ma to swój nieziemski klimat. Bardzo ciekawym elementem architektonicznym jest Brama Królewska, która powstała według projektu Gerharda Corneliusa van Wallrawe z Holandii. Jest dobrze zachowana i turyści bardzo lubią fotografować się na jej tle. Wart odwiedzenia jest także Zamek Książąt Pomorskich. Możemy się tam wybrać na spacer po dziedzińcu i w piękną pogodę podziwiać widok na Odrę. Poza tym, że zamek jest muzeum, to jego sale są także wykorzystywane w inny sposób. Mieszczą się bowiem w nim restauracje, gdzie można skosztować przepysznych dań z regionu.

SzczecinW pięknych komnatach odbywają się także regularnie wystąpienia teatralne czy baletowe. Zatem włodarze zamku chcą, aby żył on kulturą, a nie tylko wspomnieniami z dawnych lat świetności. Fani motoryzacji powinni z pewnością pójść do Muzeum Techniki i Komunikacji. Możemy podziwiać tam stare samochody czy tramwaje. Jest to świetne miejsce, godne polecenia dla każdego. Dla dzieci będzie to czas na świetną zabawę, a starsi przypomną sobie, jakie automobile jeździły po drogach w czasach ich młodości. Prawdziwym rarytasem będzie jednak zwiedzanie podziemnych tras. Szczególnie zainteresowani będą zapewne ci, którzy interesują się historią II Wojny Światowej i Zimnej Wojny. Tak też podzielone są trasy. Przewodnicy mają dar do snucia niesamowitych opowieści. Czasami zapewne będziemy czuć się niepewnie i poczujemy ciarki na plecach. Jednak takie jest ich zadanie – chcą sprawić, aby wizyta w podziemiach została w naszej pamięci na dłużej. Pamiętajmy tylko o tym, aby ciepło się ubrać, gdyż w bunkrach przeciwlotniczych i przeciwatomowych bywa zimno, nawet latem. Po intensywnym zwiedzaniu miasta warto wybrać się do jakiejś szczecińskiej restauracji, aby spróbować lokalnych specjałów. Godna polecenia jest gęś, a na deser piernik szczeciński.