Rankingi najpiękniejszych miejsc Barcelony

Każdy z nas kojarzy nazwę „Barcelona”, jeśli nie jako miasto, to z pewnością jako drużynę piłki nożnej o nazwie „FC Barcelona”. Tymczasem popularność drużyny piłkarskiej to jedno, a samo miasto – sama stolica wspólnoty autonomicznej Katalonii – to coś całkiem odrębnego. Drugie co do wielkości miasto położone w Hiszpanii – Barcelona w sposób godny pokazuje autentyczne bogactwo kulturowe, jakie ma do zaprezentowania cała Hiszpania. My jednakże skupimy się dziś na pojedynczej rzeczy odnośnie Barcelony, konkretnie na miejscach wartych obejrzenia na jej terenie, patrząc na różne rankingi zawarte w sieci. Co je łączy, a co dzieli?

Ranking rankingowi nierówny – jak to rozpoznać?

Czytając różne rankingi zwykle nie zwracamy uwagi na to, kto je właściwie sporządził, czytamy tylko zawarte pod pozycją przemyślenia, czy opinie. Tymczasem to, kto je „po składał” jest niezwykle istotne, gdyż mogą być one w pełni oficjalne, jak i nieoficjalne. Rankingi nieoficjalne – biorąc na tapetę naszą Barcelonę – są tworzone najczęściej przez osoby, które po prostu widziały naocznie różne miejsca i według własnej, subiektywnej opinii, tworzą listę miejsc, które im sie podobały. Tymczasem rankingi oficjalne są tworzone przez osoby, które biorą pod uwagę wiele różnych opinii, zwykle zdobywanych poprzez różne ankiety, czy rozmowy z ludźmi, którzy byli w danym miejscu (czyli na przykład w interesującej nas dziś Barcelonie) i na podstawie tych opinii (zazwyczaj bardzo dużej ich liczbie) tworzą w pełni obiektywne rankingi, przy których mamy pewność, że zdanie wyraziło bardzo wiele osób. Dlatego jeśli potrzebujemy opinii jednej osoby – warto zajrzeć na przykład na czyjś blog, lecz jeśli pragniemy czegoś bardziej obiektywnego – należy spojrzeć na strony oficjalne, choćby biur podróży, czy konkretnych linii lotniczych.

Rankingi najpiękniejszych miejsc Barcelony – na które zwrócić uwagę?

W zależności od tego, co potrzebujemy – jakiego rodzaju opinii chcemy – jak widać wyżej możemy wybierać między rankingami oficjalnymi i tymi nie. Kiedy juz takowy wybierzemy, należy pomyśleć, na czym konkretnie nam zależy. Przykładem są właśnie najpiękniejsze miejsca Barcelony – na ich temat znajdziemy pełno rankingów, lecz i te różnią się od siebie, kładąc nacisk na różne elementy, na przykład uwzględniając bardziej piękne miejsca historyczne, czy na przykład miejsca religijne. Inna sprawą jest to, jak długą potrzebujemy listę – w ten sposób możemy znaleźć tak naprawdę TOP 3 Barcelony, aż do TOP 100 a nawet i więcej.