Poznaj niezwykłą Bratysławę – stolicę Słowacji

Czy wiesz, że Bratysława to jedyna stolicą na świecie, granicząca z dwoma krajami? Generalnie rzadko zdarza się, aby stolica graniczyła w ogóle z jakimś państwem, a Bratysława sąsiaduje z Węgrami oraz Austrią. Czy to jedyny element, który sprawia, że to miasto jest takie niezwykłe? Co można tam zobaczyć? Czy wycieczka do stolicy Słowacji będzie emocjonująca i na długo pozostanie w naszej pamięci?

Odwiedź Zamek Bratysławski

fog-1208283_640Bratysława jest bogata w pozostałości po kulturze średniowiecznej. Przykładem są liczne budowle, które pochodzą z tamtego okresu. Do jednej z nich należy Zamek Bratysławski, znajdujący się na szczycie wzgórza w samym sercu miasta nad w brzegiem rzeki Dunaj. Jego początki sięgają nawet starożytności, kiedy swoje budowle sakralne wznosili Rzymianie i Słowianie. Wraz z postępem cywilizacyjnym były one przebudowywane i zamek stawał się bardziej nowoczesny, lepiej wyposażony – na początku zamek był z kamienia, a później został zamieniony w fortecę obronną. Dopiero w XVI wieku nadano mu styl renesansowy, a nieco później barokowy. Całkowicie zniszczony został na początku XIX wieku, ale na szczęście w II połowie ubiegłego stulecia został odbudowany. Obecnie można go zwiedzać i podziwiać eksponaty z Muzeum Historycznego. Warto tam zajrzeć i zapoznać się z bogactwem kulturowym Słowacji.

Obejrzyj spektakl w Słowackim Teatrze Narodowym

Jest to największa instytucja kulturalna w Słowacji. Wielu znamienitych aktorów występowało na scenie Teatru Narodowego. Jego początki sięgają 1920 r. Pierwszą sztuką, która została tutaj wystawiona była inscenizacja Hubička. Następnie ruszono z kolejnymi spektaklami. Widzowie mogli także podziwiać widowiska baletowe, muzyczne i melodramatyczne. Co ciekawe, teatr został utworzony w czasach, kiedy istniała Czechosłowacja, a wszystkie spektakle i sztuki na samym początku były prezentowane w języku czeskim. Było to spowodowane bardzo małą liczbą scenariuszy w języku słowackim. Brakowało także słowackojęzycznych aktorów, tancerzy oraz śpiewaków operowych. Po 1938 roku podjęto decyzję o wystawianiu sztuk także w języku słowackim, aby każdy obywatel miał możliwość czynnego uczestnictwa w przedstawieniu i zrozumienia sztuki, którą oglądał. Spotkało się to z dobrym przyjęciem ze strony Słowackiej części społeczności. Obecnie od 2007 r. Teatr znajduje się w nowej siedzibie, ponieważ poprzednia przestała spełniać swoje funkcje. Teraz w spektaklach i widowiskach może uczestniczyć ponad 1700 osób.