Nowoczesne niemieckie miasto – Berlin

Jedną z najlepiej zorganizowanych stolic w Europie Zachodniej jest miasto w Niemczech – Berlin. Warto je zwiedzić nie tylko ze względu na bogactwo zabytków i atrakcji, ale także by poznać kulturę oraz sposób życia mieszkańców. Co nas w Berlinie urzekło? Co także Ciebie powinno zainspirować w tym pięknym mieście?

Doskonała organizacja ruchu

Berlin to jedno z nielicznych miast, które dba bardzo intensywnie o natężenie ruchu w centrum. Jeśli chcemy tam wjechać samochodem, będziemy musieli zapłacić horrendalną opłatę, coś w rodzaju opłaty komunikacyjnej / klimatycznej. Lepiej jest wysiąść na przedmieściach. Kolejka podmiejska zabierze nas do centrum – bilet będzie kosztował o wiele mniej niż podróż do centrum własnym samochodem. W Berlinie kursuje także wiele pociągów miejskich, tramwajów, autobusów i taksówek. Jest w czym wybierać, więc auto zdecydowanie lepiej zaparkować tuż za tablicą „Berlin wita”. munster-bridge-1443574_640

Brama Brandenburska i Mur

Jednym z bardziej znanych zabytków Berlina jest oczywiście Brama Brandenburska. Na jej szczycie został podstawiony posąg – symbol zwycięstwa i nieprzezwyciężenia. Obowiązkowo musimy zrobić sobie tutaj zdjęcie, jeśli będziemy w tej europejskiej stolicy. Odbywają się  tutaj także liczne parady, protesty, defilady. Jest to także miejsce spotkań mieszkańców – zwykle panuje tu tłok, więc trzeba się nastawić, że nie będzie łatwo pobyć tutaj w samotności. Jednak zdecydowanie musimy odwiedzić to miejsce. Inną, ważną atrakcją Berlina jest oczywiście znany na całym świecie Mur Berliński, który odgradzał część wschodnią od zachodniej. Teraz po budowli pozostały już tylko pozostałości, ale i tak warto je zobaczyć. Jego upadek to początek wielkich zmian ustrojowych, które przynajmniej w zachodniej i środkowej części Europy zakończyły rządy komunistów.

Jak się dostać do Berlina?

Najlepiej polecieć do stolicy Niemiec samolotem. Wiele linii oferuje niezwykłe zniżki, więc warto się tam wybrać transportem powietrznym. Jednak jeśli boisz się latać lub po prostu nie zdążyłeś kupić taniego biletu na lot, skorzystać z własnego auta i przejedź się bogatą i rozbudowana siecią darmowych autostrad. Co do zasady ograniczenia prędkości nie obowiązują, ale jednak uważaj na prędkość, aby brawura cię nie pochłonęła. Do Berlina dojedziesz także pociągiem lub autobusem. Pamiętaj jednak o wcześniejszym zaplanowaniu wyjazdu, aby znaleźć także miejsce w hotelu. Czasem może być to niezwykle trudne, szczególni gdy w mieście będzie odbywała się światowa konferencja.