Co ciekawego można zobaczyć w Budapeszcie?

Wybierając się na Węgry, koniecznie trzeba odwiedzić stolicę – Budapeszt. Miasto formalnie zostało założone dopiero w 1873 roku i powstało z połączenia trzech miejscowości: Budy, Obudy i Pesztu. To niesamowite, że trzy miasta rozwijały się tak blisko siebie, aż w końcu wystąpiła konieczność ich połączenia. Dzisiaj liczni turyści mogą odwiedzić Budapeszt i poznać jego historię. Co więc warto zobaczyć?

Ogólnie o zabytkach i muzeach

road-983911_640Aby dokładnie zwiedzić wszystkie atrakcje turystyczne Budapesztu, trzeba by poświęcić co najmniej dwa tygodnie urlopu. Przed wyjazdem trzeba więc określić priorytety i zdecydować się tylko na najciekawsze zabytki. W samym mieście pod ochroną konserwatora zabytków znajduje się ponad osiemset obiektów. Samych muzeów jest ponad dwieście. Warto odwiedzić tylko kilka z nich. My proponujemy pięć miejsc: Węgierskie Muzeum Narodowe (największa ilość eksponatów prezentujących dorobek kulturowy węgierskiej społeczności), Muzeum Historyczne Budapesztu zlokalizowane w Zamku Królewskim (wszystkie wystawy są w całości poświęcone prezentacji historii stolicy Węgier), Muzeum Etnograficzne (tutaj poznamy życie codzienne społeczności węgierskiej). Polecamy także znalezienie czasu na odwiedzenie chociaż jednego z czterdziestu teatrów, które znajdują się w Budapeszcie. Jeśli będziemy chcieli udać się na koncert operowy – tutaj nie musimy wybierać, w mieście znajduje się tylko jedna Opera. Bardzo ciekawie jest uczestniczyć w cyklicznie organizowanych wydarzeniach kulturalnych. Przed wyjazdem sprawdź, czy akurat w terminie twojego pobytu w mieście nie odbywa się jedno z wydarzeń, np. Budapeszteński Festiwal Wiosenny, Parada Budapeszteńska lub Sziget Fesztivál.

Nie zapomnij o dobrej kuchni

Poznając dany kraj, warto także zajrzeć do regionalnych restauracji, by dowiedzieć się, czym charakteryzuje się kuchnia oraz potrawy spożywane przez mieszkańców. Budapeszt jest gościnny i zaprasza wszystkich turystów na dobrą strawę. Najlepsze lokalne, tradycyjne jedzenie znajdziesz w samym centrum miasta. Poszukuj małych knajpek, których wystrój będzie sugerował, że prowadzą działalność od bardzo dawna. Wielu restauratorów prowadzi swoje biznesu od wieków – tam właśnie najlepiej poszukiwać niesamowitych, węgierskich smaków. Do obiadu lub kolacji koniecznie skosztuj jednego z regionalnych win. Węgrzy przygotowują wyśmienite alkohole. Np. Tokaj jest znany na całym świecie. Rozsmakuj się w węgierskich daniach i napojach podczas swojej podróży.